Witam na mojej stronie internetowej. Powyżej w menu znajdziesz informacje o moich zainteresowaniach. Dowiesz się co lubię robić, jakiej muzyki słucham i jakie książki czytam i tak dalej. Po stronie prawej znajdują się opisy moich wycieczek krótkich i długich. Niektóre strony są w przygotowaniu. Zapraszam.

Licznik odwiedzin




NUMIZMATYKA

Kolekcjonowaniem monet i banknotów zajmuję się praktycznie od dzieciństwa. W kolekcji posiadam około 500 różnych pozycji. Nie jest to wielka kolekcja, ale myślę, że można tutaj znaleźć ciekawostki, którymi nie pogardziłby przeciętny kolekcjoner. Niektóre z nich mają ponad 100 lat, pochodzą z XIX wieku oraz początku XX wieku, reszta jest nieco młodsza. Mogę się pochwalić, że pochodzą one ze wszystkich kontynentów w różnych ilościach, za wyjątkiem Oceanii. Dużą część kolekcji stanowią polskie monety i banknoty. Wartość rynkowa zebranych walorów waha się od dosłownie kilku do nawet kilkuset złotych za sztukę. Tych droższych jest niestety niewiele. Poniżej zamieściłem skany przykładowych monet.





Dla uczczenia siedmiu wieków miasta Warszawy wydano oto taką 10 złotówkę - Nike







Obiegowa 5 - złotówka z lat siedemdziesiątych XX wieku tzw. "rybak"







Drugą pielgrzymkę do Ojczyzny Ojca Świętego Jana Pawła II władze komunistyczne uczciły taką srebną monetą.





Przed wojną w obiegu były takie złotówki







Dwa funty bytyjskie z królową Elżbietą i podwójną helisą DNA







Pół korony brytyjskiej z królem Jerzym VI







Z wyspy Guernesey pochodzą te monety. Zwracają uwagę nietypowy kształt i nominał.









Słynny Indianin i bizon, czyli przedwojenne 5 centów USA







A oto inny Indianin tym razem z XIX wieku - 1 cent USA







A ten cent jest najstarszą monetą jaką posiadam czyli z roku 1851







Z USA pochodzi również ten dolar  z generałem Eisenhowerem







Niemieckie monety z czasów III Rzeszy










Co nieco egzotyki. 1 dinar iracki, poniżej 5 milsów z Palestyny z 1934 roku oraz 10 centów wschodnioafrykanskich z 1912 roku












A na koniec "wiecznie żywy" Lenin, czyli 1 rubel ZSRR







Oto przykładowe banknoty jakie posiadam w swojej kolekcji. Jest ich znacznie więcej. Skany pochodzą z Internetu.



1000 marek polskich z 1919. Marki były w obiegu aż do 1924 roku









A oto złotówki polskie z 1919 roku, były wydrukowane, ale weszły do obiegu w 1924, na awersie Tadeusz Kościuszko








100 złote polskie z 1932 roku








20 złotych z 1936 roku , na awersie Emilia Plater, na rewersie katedra na Wawelu








Słynny "góral", czyli 500 złotych z 1940r emitowany przez niemieckie władze okupacyjne.









PRL- owskie 50zł z rybakiem








100 rubli z carycą Katarzyną z 1910 roku









A oto współczesny banknot foliowo - plastikowy 10 dolarów australijskich









1 funt egipski, na rewersie posągi z Abu Simbel








Guernesey, Wyspy Normandzkie 1 funt








Wyspa Jersey - też Wyspy Normandzkie, 1 funt









Tysiąc koron słowackich z okresu II wojny światowej








Skąd brać? Bogatą ofertę można znaleźć w Internecie. Liczne sklepy numizmatyczne, giełdy staroci, kluby hobbystyczne, fora kolekcjonerskie, oraz inne są prawdziwą kopalnią kolekcjonerską. Zarówno dla amatorów takich jak ja, oraz dla profesjonalistów znajdzie się coś interesującego.Najtaniej jednak można kolekcjonować samemu, gdy się podróżuje po świecie. Drobne które zostały w kieszeni po wyjściu z supermarketu od razu można przeznaczyć do klasera. Jest to niewielki wydatek i na pewno wyjdzie taniej niż kupując na giełdach numizmatycznych w kraju. W czasie podróży można trafić także na tanie okazyjne zakupy. Tak na przykład było na wyspie Jersey, gdzie w tamtejszym sklepie numizmatycznym nabyłem ciekawe monety za poniżej 40 gr. za sztukę. Ceny katalogowe niektórych z nich sięgają nawet 50 zł.Polskie monety głównie kolekcjonerskie sprzedaje Narodowy Bank Polski. Monety wykonane ze srebra, złota lub platyny są bardzo drogie. Można zainwestować i nabyć trochę ciekawostek głównie do dalszej odsprzedaży po znacznie wyższej cenie.

Nieocenionym źródłem nabywania pozycji kolekcjonerskich są znajomi i znajomi znajomych. Często jest tak, że trzymamy gdzieś tam w szafie zakurzone pudełko w którym leżą jakieś tam „ zagraniczne pieniążki”. Jeśli nie wiemy co z tym zrobić i do niczego nam się to nie przyda, oddajmy to jakiemuś zaprzyjaźnionemu kolekcjonerowi, a ucieszy się jego serce.

Filatelistyką nie zajmowałem się od czasów szkoły średniej. W kolekcji mojej jest trochę ciekawostek, myślę, że nie przedstawiają one jakiejś większej wartości.

Zastanawiam się nad kolekcjonowaniem odznaczeń i medali, figurek cynowych, mosiężnych porcelanowych lub drewnianych.

6 komentarzy:

  1. Świetny artykuł, wyczerpałeś temat. Jest tyle monet na świecie, że nie sposób się zorientować co i jak , szczególnie dla kolekcjonera, który dopiero zaczyna. Twój blog to niesamowita skarbnica wiedzy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Darku muszę przyznać, że bardzo fajnie opowiedział Pan zasadę numizmatyki. Wiele osób myśli, że chodzi tu tylko o zebranie jak największej ilości starych monet. Może po części i tak jest, jednak bardzo ważne jest to, że najważniejsze jest podtrzymywanie pamięci o tych starych monetach. O numizmatyce dobrze traktuje strona http://www.skarbnicanarodowa.org którą czytam z zaciekawieniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również bardzo satysfakcjonuje się numizmatyką i nie wiem co w tym jest, ale z pewnością coś magicznego. Jestem przekonany, że jak zdobędę swoją pierwszą złotą monetę https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety to będzie ona umiejscowiona na honorowym miejscu w moich zbiorach. No i oczywiście liczę na to, że nastąpi to niedługo.

    OdpowiedzUsuń
  4. 57 year-old Dental Hygienist Sigismond Nevin, hailing from Madoc enjoys watching movies like Blue Smoke and Skydiving. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Ferrari 500 TRC. zasob

    OdpowiedzUsuń
  5. Od siebie mogę polecić ten sklep muzyczny online. Jeśli szukasz sprzętu mmuzycznego to zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą tego sklepu. Niedawno zamawiałam tam gitarę dla córki.

    OdpowiedzUsuń